تور مشهد


تور مشهد همه روزه هوای زمینی و با قطار و قیمت های متنوع برای هر بودجه ای با ما تماس بگیرید

 موزه فردوسی مشهد یا موزه توس مشهد

توس یکی از واژه های کهن ایرانی است که در فرهنگ ، تاریخ و اسطوره های ایران زمین حضوری قابل توجه دارد . نام آورانی هم چون حکیم ابوالقاسم فردوسی ، خواجه نظام الملک توسی ، خواجه نصیر توسی ، دقیقی توسی و … از این سامان برخواسته اند . توس در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و در سده ۴ و ۵ هجری شهری آباد و پر اهمیت بوده و در اواسط قرن ششم با حمله غزها در قرن هفتم با حمله مغولان و پس از آن با حمله ازبکها به شدت ویران شد و دیگر شکوه گذشته را نیافت.
tousmuseum_1
موزه فردوسی مشهد  یا موزه توس مشهد یکی از موزه های مشهد به حساب می آید که درمجموعه آرامگاهی فردوسی و در شهرک تاریخی توس در ۲۹ کیلومتری شمال غربی مشهد درمسیر جاده مشهد – قوچان واقع شده است.
بنای ساختمان موزه فردوسی مشهد درسال ۱۳۴۷ ش. همزمان با تجدید بنای آرامگاه فردوسی به همت انجمن آثار ملی و با طراحی مهندس هوشنگ سیحون به صورت رستوران سنتی ساخته شد و در سال ۱۳۶۳ ش. با اندکی تغییرات به موزه تبدیل شدو اشیای مکشوفه باستانی درآن جا به نمایش گذاشته شد.

tousmuseum_3

این موزه درسال ۱۳۶۶ برای مدتی تعطیل شد و درسال ۱۳۶۷ نام موزه توس به موزه مردم شناسی و باستانشناسی تبدیل و در سال ۱۳۶۹ با ارائه اشیا و آثار مربوط به دوران فردوسی به صورت موزه اختصاصی افتتاح شد.
درموزه توس مشهد اشیای مختلفی از قبیل تیرکمان ،گرز ، سپر و سنگ چخماق و ظروف سفالین و اشیای مربوط به قرون اولیه اسلامی به تماشا گذاشته شده و موزه با تابلوهایی از داستان های شاهنامه اثر استاد رخسار مزین شده است. موزه توس وابسته به اداره کل میراث فرهنگی خراسان است.
tousmuseum_2

 موزه فردوسی مشهد به چهار بخش تقسیم می شود:
اشیای این موزه به چها بخش تقسیم شده است ،بخش اول آثاری است که در اثر کاوشهای باستان شناسی از دشت توس به دست امده و شامل انواع قطعات سفال دوره اسلامی است ،بخش دوم آثاری است که تجلی روح حماسی و پهلوانی شاهنامه است مانند سپر ،گرز تیر و کمان و بخش سوم اشیایی است که در عصر و زمان فردوسی ساخته شده است شامل انواع ظروف سفالی لعاب دار و بخش چهارم در بر گیرنده اشیایی است مانند تابلوهایی با تصاوی منتصب به فردوسی و انواع قالیچه و فرش . این موزه در سال ۱۳۷۳ بازسازی شده است.

وارد مرتبط:

موزه آب مشهد

موزه بزرگ تاریخ طبیعی

موزه نادری مشهد

برچسب ها: ,

تور مشهد مقدس را باما تجربه کنید

  • سعی ما بر این است که مشتری مدار باشیم چرا که هزینه تبلیغات گرانتر از مشتری مداری میباشد و مشتریان ثابت سرمایه ما هستند
  • حتی الامکان هتل هایی که کاملا روی آن تسلط داریم و مسافران از آنها راضی بودند را معرفی نمائیم.
  • برای راحتی مسافرینمان سرویس استقبال و بدرقه (ترانسفر)در تمامی تورهایمان را داریم .
  • تور مشهد را با قیمت مناسب ارائه نمائیم.
  • تجربه مان را حتماً به مسافرین محترم خواهیم گفت چه بسا با یک مقدار ناچیز بیشتر شما سرویس خیلی بهتری دریافت مینمائید.
  • پشتیبانی بدون وقفه به مسافرینمان تا بر گشت به منزل

سعادت سیر مجری مستقیم تور هوایی مشهد
و تور زمینی با قطار با شماره ثبت 399385
زیر نظر سازمان میراث فرهنگیلطفا به ما زنگ بزنید از شنیدن صدای شما خوشحال می شویم

خط تلفن ویژه دفتر تهران
43 67 44 53 ده خط
ساعات کاری ما 9صبح الی 6بعد ظهر
تماس خارج ساعات کاری
0935 749 7100 آقای والی نژاد
چنانچه در مورد مشهد و هتل های آن و یا ... سوال و یا نیاز به مشاوره دارید از ساعت 6بعدظهر الی 12 شب تماس بگیرید با موبایل بنده راهنمایی شما افتخار ماست 0935 749 7100  والی نژاد

نوشته های اخیر
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما