تور مشهد


تور مشهد همه روزه هوای زمینی و با قطار و قیمت های متنوع برای هر بودجه ای با ما تماس بگیرید

مسجد تاریخی مولانا تایباد

 

musque_clipart1-turkeythmb

   مسجد تاریخی مولانا تایباد در استان خراسان رضوی قرار دارد . این بنا که از بناهای تاریخی مشهد است ، از دوره تیموریان باقی مانده و به نام مسجد و مزار مولانا شیخ زین الدین شناخته می‌شود . بانی این مسجد پیر احمد خوافی وزیر شاهرخ بهادر تیموری می‌باشد و مسجد در سال ۸۴۸ هجری قمری به دستور وی ساخته شده‌است. اهمیت این بنا بیش‌تر از لحاظ دارا بودن کتیبه‌های زیبای سر در، کاشی کاری معرق و حواشی آن است که از هر جهت، شامل نکات ظریف هنری و ویژگی‌های دوره تیموری است .

مسجد تاریخی مولانا تایباد

مسجد تاریخی مولانا تایباد

در کتیبه کاشی معرق تاریخی مسجد، نام شاهرخ و پیر احمد خوافی خوانده می‌شود. گذشته از کتیبه تاریخی ایوان و حواشی آن، کتیبه‌ای بر روی سنگ نقر شده‌است و در بالای سر قبر قرار دارد . این کتیبه منظوم که به خط نستعلیق نوشته شده، حاکی از این است که معجر مشبکی از سنگ رخام در سال ۱۰۳۰ هجری قمری از طرف خواجه درویش نامی برای قبر شیخ زین الدین علی ساخته شده‌است . این معجر هم اینک در خارج مسجد و جلو ایوان نصب شده‌است . مسجد تاریخی مولانا تایباد تحت شماره ۳۰۹، در زمره آثار تاریخی به ثبت رسیده‌است و امروزه از جاهای دیدنی مشهد است .

مسجد تاریخی مولانا تایباد

مسجد تاریخی مولانا تایباد

زین‌الدین‌ ابوبکر، یکی‌ از صوفیان‌ برجسته‌ قرن‌ هشتم‌ هجری‌ است ‌که‌ در سال‌ ۷۹۱ هجری قمری وفات‌ یافته‌ است‌. مقبره‌ مولانا زین‌ الدین‌ ابوبکر، در ابتدای‌ جاده‌ تایباد به‌ خواف واقع‌ شده‌ است‌. بر اطراف‌ مرقد ، معجری‌ کشیده‌ شده‌ است‌ و دو لوح‌ سنگی‌ خاکستری‌ رنگ‌ ، یکی‌ بر روی‌ قبر و دیگری‌ دربالای‌ سر آن‌ بصورت‌ افراشته‌ قرار داده‌ شده‌اند. معجر خاکستری‌ در سال‌ ۱۰۳۰ هجری قمری توسط‌ شخصی‌ بنام‌ (خواجه‌ درویش‌) تقدیم‌ مزار شده‌ است‌. در برابر مزار مزبور، بنای‌ مجللی‌ وجود دارد که‌ در سال‌ ۸۴۸ هجری قمری ‌توسط‌ پیراحمد خوافی‌ – وزیر شاهرخ‌ ، پسر تیمور – جهت‌ مسجد و نماز خانه‌ بنا گردیده‌ است‌. در شرق‌ مقبره‌ مولانا ، در میان‌ قبرستانی‌ بنایی‌ قرار دارد که‌ به‌ مقبره‌ شیخ‌ زین‌ الدین‌ علی‌ – پدر شیخ‌ زین‌ الدین‌ ابوبکر – منسوب‌ است‌.

مسجد تاریخی مولانا تایباد

مسجد تاریخی مولانا تایباد

تور مشهد مقدس را باما تجربه کنید

  • سعی ما بر این است که مشتری مدار باشیم چرا که هزینه تبلیغات گرانتر از مشتری مداری میباشد و مشتریان ثابت سرمایه ما هستند
  • حتی الامکان هتل هایی که کاملا روی آن تسلط داریم و مسافران از آنها راضی بودند را معرفی نمائیم.
  • برای راحتی مسافرینمان سرویس استقبال و بدرقه (ترانسفر)در تمامی تورهایمان را داریم .
  • تور مشهد را با قیمت مناسب ارائه نمائیم.
  • تجربه مان را حتماً به مسافرین محترم خواهیم گفت چه بسا با یک مقدار ناچیز بیشتر شما سرویس خیلی بهتری دریافت مینمائید.
  • پشتیبانی بدون وقفه به مسافرینمان تا بر گشت به منزل

سعادت سیر مجری مستقیم تور هوایی مشهد
و تور زمینی با قطار با شماره ثبت 399385
زیر نظر سازمان میراث فرهنگیلطفا به ما زنگ بزنید از شنیدن صدای شما خوشحال می شویم

خط تلفن ویژه دفتر تهران
43 67 44 53 ده خط
ساعات کاری ما 9صبح الی 6بعد ظهر
تماس خارج ساعات کاری
0935 749 7100 آقای والی نژاد
چنانچه در مورد مشهد و هتل های آن و یا ... سوال و یا نیاز به مشاوره دارید از ساعت 6بعدظهر الی 12 شب تماس بگیرید با موبایل بنده راهنمایی شما افتخار ماست 0935 749 7100  والی نژاد

نوشته های اخیر
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما