تور مشهد


تور مشهد همه روزه هوای زمینی و با قطار و قیمت های متنوع برای هر بودجه ای با ما تماس بگیرید

سد تاریخی اخلمد مشهد

waterfall-clipart1-turkeythmb

  بند اخلمد از جاذبه های گردشگری مشهد و از جمله بناهای ساخته شده توسط سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری است که با توجه به نحوه ساخت و مقایسه آن با بندهای فریمان و گلستان می‌توان این بند را مربوط به دوره تیموری دانست. این بند بر روی سنگ‌های آهکی دوران دوم زمین‌شناسی با مصالح سنگ، آجر و ملات ساروج ساخته شده است، طول بند ۲۲۵ متر و عرض آن در تاج ۱۱ متر و در بستر رودخانه ۱۳٫۵ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر است.

akhlamad_dom-mashhad

waterfall-clipart-turkeythmb

 سد تاریخی اخلمد مشهد از دیدنی های مشهد است . سد اخلمد مشهد معروف به سد تیموری (سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری) در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر چناران و ۵ کیلومتری شمال روستای “اخلمد” و در مسیر رودخانه اخلمد قرار دارد .سد اخلمد نیز در تنگاتنگ دره ، با سنگ ملات آهک ساخته شده است. این سد به دلیل اینکه که در زمان شاهزاده غیاث الدین بایسنقر تیموری بنا شده است به سد بایسنقرمیرزا معروف است. طول سد به طور دقیق ۲۵۲ متر و عرض آن ۱۴ متر است فقط در بخشی از وسط سد ۲۴ متر عرض دارد و ارتفاعش تقریبا ۱۲ متر می باشد.
akhlamad_dom1-mashhad

سد تاریخی اخلمد مشهد آب مورد نیاز کشاورزی پایاب بند در دشت مشهد را تامین می‌نموده و در افزایش آب‌های زیرزمینی منطقه نیز موثر بوده است. بند اخلمد مربوط به دوران‌های تاریخی پس ازاسلام است. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.علیرغم گذشت بیش از ۷۰۰ سال از عمر این بناى تاریخى جز فرسودگى بخشهایى از آن سایر بخشها سالم و پابرجا باقى مانده است. به منظور بهره بردارى مجدد از بند تاریخى اخلمد که یکى از اهداف اصلى آن جذب توریسم مى باشد نیاز به آب بندى مخزن از فعالیت هاى اصلى به شمار مى رود این سد اگرچه در حال حاضر به دلیل پر شدن دریاچه پشت آن قابل استفاده نیست اما در گذشته برای مهار آب‌های دره اخلمد و استفاده مناسب از آب آن بسیار مفید بوده‌است.در حال حاضر رسوبات گردآمده در پشت بند، بستر مناسبی جهت رویش درختان و سرسبزی دهانه اخلمد شده است. این محل یکی از جاهای تفریحی مشهد برای مردم مشهد و زائران در تابستان است.

akhlamad-mashhad

تور مشهد مقدس را باما تجربه کنید

  • سعی ما بر این است که مشتری مدار باشیم چرا که هزینه تبلیغات گرانتر از مشتری مداری میباشد و مشتریان ثابت سرمایه ما هستند
  • حتی الامکان هتل هایی که کاملا روی آن تسلط داریم و مسافران از آنها راضی بودند را معرفی نمائیم.
  • برای راحتی مسافرینمان سرویس استقبال و بدرقه (ترانسفر)در تمامی تورهایمان را داریم .
  • تور مشهد را با قیمت مناسب ارائه نمائیم.
  • تجربه مان را حتماً به مسافرین محترم خواهیم گفت چه بسا با یک مقدار ناچیز بیشتر شما سرویس خیلی بهتری دریافت مینمائید.
  • پشتیبانی بدون وقفه به مسافرینمان تا بر گشت به منزل

سعادت سیر مجری مستقیم تور هوایی مشهد
و تور زمینی با قطار با شماره ثبت 399385
زیر نظر سازمان میراث فرهنگیلطفا به ما زنگ بزنید از شنیدن صدای شما خوشحال می شویم

خط تلفن ویژه دفتر تهران
43 67 44 53 ده خط
ساعات کاری ما 9صبح الی 6بعد ظهر
تماس خارج ساعات کاری
0935 749 7100 آقای والی نژاد
چنانچه در مورد مشهد و هتل های آن و یا ... سوال و یا نیاز به مشاوره دارید از ساعت 6بعدظهر الی 12 شب تماس بگیرید با موبایل بنده راهنمایی شما افتخار ماست 0935 749 7100  والی نژاد

نوشته های اخیر
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما