تور مشهد


تور مشهد همه روزه هوای زمینی و با قطار و قیمت های متنوع برای هر بودجه ای با ما تماس بگیرید

جامی شاعر خراسانی

یکی از بزرگان مشهد، شاعر بنام قرن نهم ، عبدالرحمن جامی ست .   نورالدین ابوالبرکات عبدالرحمن بن نظام‌الدین احمد بن شمس‌الدین محمد جامی نامی‌ترین شاعر و نویسنده دانشمند و عارف قرن نهم هجری است. برخی از پژوهندگان او را بزرگترین استاد سخن بعد از حافظ و خاتم شاعران بزرگ پارسی‌گو نامیده‌اند، پدرش از مردم محله‌ی دشت اصفهان بود و نسبتش از یک سو به امام محمد شیبانی و از سوی دیگر به شیخ‌الاسلام احمد ژنده‌پیل جامی عارف مشهور قرن پنجم هجری می‌رسد. خانواده‌اش در خرجرد جام از توابع خراسان ساکن شده بودند و وی در روز ۲۳ شعبان سال ۸۱۷ هجری ولایت یافت و در جوانی که پدرش از جام به هرات رفت در آن شهر ساکن شد و در همان زمان به شاعری آغاز کرد، چندی «دشتی» تخلص می‌کرد سپس «جامی» تخلص یافت در همان ایام که به تحصیل علوم متداول زمان خود مشغول بود مجذوب طریقه‌ی تصوف شد و در حلقه‌ی مریدان سعدالدین محمد کاشفری جانشین عارف مشهور و جانشین بهاءالدین نقشبند متوفی به سال ۸۶۰هجری در آمد و در ضمن تحصیل صرف و نحو و منطق و حکمت مشایی و حکمت اشراق و طبیعیات و ریاضیات و فقه و اصول و حدیث و قرائت و تفسیر، رمز تصوف را نیز فرا گرفت.

jami_5-mashhad

جامی شاعر خراسانی از باب قدرتی که در شهر معضلات تصوف و عرفان به نظم دلپذیر و به نثر فصیح عالمانه داشت، عرفان ایرانی را که در عهد وی به ابتذال می‌گرایید در پایه و اساس عالمانه نگاه داشت و از این راه توانست در صنف بزرگترین مؤلفان و شاعران عارف و صوفی مشرب پارسی‌گوی جای گیرد. اما او با این همه مراتب که در عرفان داشت هیچ گاه بساط ارشاد نگسترد بلکه از این امر گریزان بود.
jami_4-mashhad
        آثار عبدالرحمن جامی  از نظم و نثر بسیار است. آثار منظوم جامی که از مشاهیر مشهد است ،  وی را ردیف گویندگان بزرگ ایران درآورده در دو مجموعه‌ی بزرگ از جمله؛دیوانهای سه‌گانه،هفت اورنگ می گنجند.جامی شاعر خراسانی دیوانهای سه‌گانه خود را در سال ۸۹۶ هجری به مناسبت سه دوره‌ی حیات خود تنظیم کرد و آنها را به ترتیب فاتح‌الشواب و واسطه‌العقد و خاتمه‌الحیات نامید. سه دیوان جامی مشتمل است بر قصاید و غزلیات و مقطعات و رباعیات.
jami_1-mashhad
گذشته از این ده کتاب (هفت اورنگ) و (سه قسمت جداگانه از اشعار دیوان قصاید و غزلیات ) که مجموعه‌ی اشعار اوست در رشته‌های مختلف به زبان پارسی و تازی کتابها و رساله‌های بسیار از خود بیادگار گذارده است که فهرست آنها به ترتیب حروف هـجا بدین گونه است:

jami_3-mashhad

۱- اربعین ۲- ارشادیه که برای سلطان محمد فاتح فرستاده است ۳- اشعه‌اللمعات در شهر لمعات عراقی(اتمام به سال ۸۸۶هجری) ۴- اعتقادنامه ۵- بهارستان به تقلید گلستان سعدی که در سال ۸۹۲ هجری برای پسرش ضیاءالدین یوسف تألیف کرده است ۶- تاریخ صوفیان و تحقیق مذهب آنان ۷- تاریخ هرات ۸- تجنیس‌اللغات یا رساله‌ی تجنیس خط منظوم ۹- ترجمه‌ی چهل حدیث یا ترجمه‌ی اربعین حدیث (اتمام به سال ۸۶۶ هجری) ۱۰- تفسیر که ناتمام مانده است ۱۱- تفسیر سوره‌‌ی فاتحه ۱۲-الحاشیه‌القدسیه بر کلمات قدسیه‌ی بهاءالدین نقش‌بند و…. می باشند.

jami_2-mashhad

در سفر مشهد می توانید از آرامگاه این شاعر هم دیدن نمایید .

برچسب ها: , ,

تور مشهد مقدس را باما تجربه کنید

  • سعی ما بر این است که مشتری مدار باشیم چرا که هزینه تبلیغات گرانتر از مشتری مداری میباشد و مشتریان ثابت سرمایه ما هستند
  • حتی الامکان هتل هایی که کاملا روی آن تسلط داریم و مسافران از آنها راضی بودند را معرفی نمائیم.
  • برای راحتی مسافرینمان سرویس استقبال و بدرقه (ترانسفر)در تمامی تورهایمان را داریم .
  • تور مشهد را با قیمت مناسب ارائه نمائیم.
  • تجربه مان را حتماً به مسافرین محترم خواهیم گفت چه بسا با یک مقدار ناچیز بیشتر شما سرویس خیلی بهتری دریافت مینمائید.
  • پشتیبانی بدون وقفه به مسافرینمان تا بر گشت به منزل

سعادت سیر مجری مستقیم تور هوایی مشهد
و تور زمینی با قطار با شماره ثبت 399385
زیر نظر سازمان میراث فرهنگیلطفا به ما زنگ بزنید از شنیدن صدای شما خوشحال می شویم

خط تلفن ویژه دفتر تهران
43 67 44 53 ده خط
ساعات کاری ما 9صبح الی 6بعد ظهر
تماس خارج ساعات کاری
0935 749 7100 آقای والی نژاد
چنانچه در مورد مشهد و هتل های آن و یا ... سوال و یا نیاز به مشاوره دارید از ساعت 6بعدظهر الی 12 شب تماس بگیرید با موبایل بنده راهنمایی شما افتخار ماست 0935 749 7100  والی نژاد

نوشته های اخیر
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما