تور مشهد


تور مشهد همه روزه هوای زمینی و با قطار و قیمت های متنوع برای هر بودجه ای با ما تماس بگیرید

بقایای مسجد تابران توس

 

یکی از سایت های تاریخی ایران ، شهر توس است .  توس در قرون پیشین به منطقه ای در میان دو رشته کوه بینالود در جنوب و هزار مسجد در شمال اطلاق می شده است. این ولایت مشتمل بر چهار شهر تابران، رادکان، نوغان و تروغبذ بوده و تابران که اکنون به توس مشهور است در قرن ۴ هجری قمری بزرگترین شهر منطقه محسوب می شده است. آنچه از تابران توس قدیم بر جای مانده عبارتند از: باروی شهر، ارگ توس، گنبد هارونیه، بقایای مسجد جامع تابران باغ و بنای نوساز آرامگاه فردوسی. بقایای مسجد جامع تابران ، در این میان از اهمیت بسیاری برخودار است و ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم این مرز و بوم دارد . در تور مشهد میتوانید در بازدیدهای برون شهری مشهد از بقایای مسجد تابران توس دیدن کنید .

tabran_1-mashhad

یکی از زیباترین دیدنی های مشهد ، بقایای مسجد تابران توس است . در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی، در یکصد و پنجاه متری جنوب غربی بنای هارونیه قدیمی‌ترین مسجد موجود در خراسان و بقایای یکی از منحصر به فردترین مساجد اولیه ایران کشف گردیده است. بقایای این مسجد به طول ۹۴ و عرض ۵۳ متر به سبک شبستانی ستون‌دار اولیه (خراسانی) ساخته شده و بر اساس بررسی‌ها شامل شبستان قبله (جنوبی)، صحن و شبستان شمالی است. آثار مکشوفه احتمالاً متعلق به اواسط سده پنجم هجری است و گویا بانی آن خواجه نظام‌الملک توسی بوده است. امروزه این مکان به صورت سایت موزه باستان‌شناسی مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد و از اصلی ترین موزه های مشهد است .
tabran-3-mashhad
قدمت این مسجد که از جاهای دیدنی مشهد است احتمالا مربوط به اواسط سده پنجم هجری است و ساختار معماری آن سرپوشیده و دارای تزئینات نقاشی، گچ‌بری، آجرکاری است.  بانی این اثر به احتمال زیاد خواجه نظام‌الملک توسی است و در شهر تاریخی توس قرار گرفته و به شماره ۱۷۵۸ در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است. بخشی از این مسجد در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ کشف و مورد شناسایی قرار گرفت که بنا بر بررسی‌های به‌عمل آمده این بنا یکی از قدیمی‌ترین مساجد خراسان و نمونه‌ای از مساجد اولیه ایران به شمار می‌رود.

tabran_2-mashhad
مسجد جامع تابران به طول ۹۴ متر و عرض ۵۳ متر به سبک شبستانی ستون‌دار ساخته شده و شامل شبستان قبله (جنوبی)، صحن و شبستان شمالی است.ضمن کاوش‌های باستان شناسی در مجاورت ضلع غربی و شمالی مسجد شواهدی دیده شده است که بر وجود بازارهایی در آن مکان دلالت دارد.  پس از مدتی که از بنیان مساجد جامع گذشته در نیمه شرقی شبستان جنوبی مدرسه‌ای وسیع ساخته شده که دارای حجره‌ها و فضاهای معماری متناسب با آن دوره بوده است، بنای این مدرسه حدود سده نهم هجری قمری مورد استفاده قرار گرفته است و امروزه از مکانهای دیدنی مشهد بشمار می آید .

tabran-4-mashhad

تور مشهد مقدس را باما تجربه کنید

  • سعی ما بر این است که مشتری مدار باشیم چرا که هزینه تبلیغات گرانتر از مشتری مداری میباشد و مشتریان ثابت سرمایه ما هستند
  • حتی الامکان هتل هایی که کاملا روی آن تسلط داریم و مسافران از آنها راضی بودند را معرفی نمائیم.
  • برای راحتی مسافرینمان سرویس استقبال و بدرقه (ترانسفر)در تمامی تورهایمان را داریم .
  • تور مشهد را با قیمت مناسب ارائه نمائیم.
  • تجربه مان را حتماً به مسافرین محترم خواهیم گفت چه بسا با یک مقدار ناچیز بیشتر شما سرویس خیلی بهتری دریافت مینمائید.
  • پشتیبانی بدون وقفه به مسافرینمان تا بر گشت به منزل

سعادت سیر مجری مستقیم تور هوایی مشهد
و تور زمینی با قطار با شماره ثبت 399385
زیر نظر سازمان میراث فرهنگیلطفا به ما زنگ بزنید از شنیدن صدای شما خوشحال می شویم

خط تلفن ویژه دفتر تهران
43 67 44 53 ده خط
ساعات کاری ما 9صبح الی 6بعد ظهر
تماس خارج ساعات کاری
0935 749 7100 آقای والی نژاد
چنانچه در مورد مشهد و هتل های آن و یا ... سوال و یا نیاز به مشاوره دارید از ساعت 6بعدظهر الی 12 شب تماس بگیرید با موبایل بنده راهنمایی شما افتخار ماست 0935 749 7100  والی نژاد

نوشته های اخیر
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما